Informace
Zákon o realitním zprostředkování aneb změny v realitách pro rok 2020
Před pár dny nabyl účinnosti nový Zákon o realitním zprostředkování. Proč vznikl? Na českém realitním poli chyběla jasně daná pravidla, s tím často souvisela i nespokojenost klientů s kvalitou služeb některých realitních zprostředkovatelů. Nový zákon tak měl za úkol jednak „zničit“ neseriózní a neprofesionální realitní kanceláře, jednak posílit důvěru v ty kvalitní a solidní.
Tady je 6 základních bodů, které s sebou nový zákon přinesl:
- Vázaná živnost – do teď mohl „realiťák“ podnikat na základě volné živnosti, nyní už se jedná o živnost vázanou = musí doložit svoji odbornost a kvalifikaci.
- Realitní zprostředkování – došlo k přesné definici práce realitního zprostředkovatele. To zamotalo hlavu především těm institucím, které se tvářily jako „bezrealitkové“.
- Zprostředkovatelská smlouva – zákon ukládá povinnost uzavřít písemnou zprostředkovatelskou smlouvu a vymezuje její náležitosti.
- Provize – výše provize musí být zapsána ve zprostředkovatelské smlouvě, nárok na ni vzniká makléři nejdříve dnem podpisu kupní smlouvy.
- Úschova kupní ceny – na základě písemné žádosti klienta může realitní kancelář poskytnou vlastní úschovu, i když pravidla se velmi zpřísnila. Kvalitní realitky upřednostňují úschovu u banky, notáře, advokáta či exekutora.
- Pojištění – realitní zprostředkovatelé musí být nově pojištěni, a to pro případ škody způsobené svojí činností.
Sami vidíte, že změny nejsou nijak výrazné. Došlo především k jasným definicím a k písemným povinnostem. Realitní trh by se tak měl pročistit od amatérských „realiťáků“, kteří měli vidinu lehce získané provize, a to bez odborných znalostí. Na webu Ministerstva pro místní rozvoj vzniká oficiální seznam realitních zprostředkovatelů, kde si bude moci kdokoliv ověřit existenci živnostenského oprávnění u konkrétních makléřů.